Włókna i klej ognioodporny

Słysząc słowo ceramika, wiele osób koncentruje się na typowych wyrobach ceramicznych, które powstają z wypalanej gliny. Ale szeroko pojęta ceramika wykracza poza ten element. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę włókno ceramiczne, które z kolei znajduje zupełnie inne zastosowanie.

Włókna ceramiczne to włókna sztuczne, choć posiadają własności mineralne. Nie są jednak, jak minerały, delikatne i podatne na czynniki zewnętrze. Wręcz przeciwnie, ich własności powodują, że wytwarzane są z nich najwyższej jakości materiały ogniotrwałe.

Mieszanka tlenku krzemu, żelaza oraz glinu, z której to właśnie wspomniane włókna są zbudowane, jest mieszanką o niesamowitych właściwościach. Aż do temperatury 1260 stopni Celsjusza potrafi ona doskonale zachować wszystkie swoje parametry. Dlatego też wytwarzane z tych włókien materiały, doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju gałęziach przemysłu.

A jak takie materiały się montuje? Wiele z nich wymaga zwykłego przytwierdzenia do podłoża. Nie można jednak w tym celu wykorzystywać zwykłego kleju. Bo przecież gdyby on został odgrzany do wyższej temperatury, mógłby i tak doprowadzić do katastrofy. Dlatego też do przytwierdzania takich materiałów wykorzystuje się wyłącznie klej ognioodporny. Łącząc go z materiał o podobnych właściwościach można mieć pewność, że całość przetrwa przez lata, nawet jeśli będzie poddawana ekstremalny warunkom.

Mówiąc o włóknach ceramicznych, nie sposób nie powiedzieć też o ich odporności chemicznej oraz tym, że doskonale izoluje i to nie tylko ciepło, ale też bodźce elektryczne i akustyczne. Stąd zresztą ich rosnąca popularność.