Diagnostyka obrazowa i aparaty USG

Diagnostyka obrazowa w ogromnym stopniu ułatwia wykrywanie i leczenie wielu chorób. Dzięki postępującemu rozwojowi technologicznemu mamy obecnie możliwość korzystania z nowoczesnych urządzeń, które umożliwiają kontrolę wyglądu i pracy poszczególnych narządów wewnątrz ciała. Bardzo popularne są obrazowe badania USG, w których wykorzystuje się aparaty ultrasonograficzne.

Urządzenia do USG wykorzystują ultradźwięki, które odbijają się od tkanek i w postaci obrazu wracają do odbiornika. Dzięki temu uzyskuje się bardzo dokładne odwzorowanie narządu w czasie rzeczywistym. Należy zauważyć, że dzięki ultrasonografowi można wykryć niezwykle małe, nawet 0.1-milimetrowe, zmiany. Wszystkie aparaty USG są wyposażone w różnego rodzaju głowice. Głowice liniowe pozwalają na diagnostykę zmian w narządach powierzchniowych, konweksowe o zakrzywionym kształcie umożliwiają dotarcie do trudniej dostępnych miejsc. Natomiast głowice sektorowe, służą do badań głębiej położonych organów.

Obecnie aparat USG może mieć postać dużego urządzenia, zainstalowanego w gabinecie lekarskim lub na sali operacyjnej. Dostępne są również mniejsze ultrasonografy przenośne, które stosowane są w diagnostyce przy łóżkowej.

Bardzo często możemy je także spotkać w karetkach pogotowia ratunkowego, gdzie nierzadko jest konieczne przeprowadzenie natychmiastowych badań. W większości placówek medycznych znajdują się uniwersalne aparaty ultrasonograficzne. Jednak w diagnostyce specjalistycznej wykorzystywane są modele o określonym działaniu, np. USG ginekologiczne, okulistyczne, Doppler USG itp.